W Rybniku odbył się finał konkursu współorganizowanego przez wiślańską parafię. 

2 października 2017 roku uciekliśmy od codzienności i daliśmy się porwać metafizycznym uniesieniom. W Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku odbyła się jubileuszowa, XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji Metafizycznej.

Czym tak właściwie jest poezja?

Z pewnością w dzisiejszych czasach jest to sztuka elitarna. Jest opisem zarówno świata zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Poezja nas łączy, skupia na mądrym słowie. Może być dla człowieka ucieczką, schronieniem. Zagłębiając się w sentencje poetów, możemy dostrzec słowa prawdy, które wydobywają się prosto z duszy. Bo poezja taka właśnie jest – prosta, prawdziwa i głęboka.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie: przewodniczący – profesor Tadeusz Sławek, Joanna Klima, reporterka TVP – Lidia Tarczyńska oraz aktor Teatru Śląskiego – Andrzej Warcaba. Zdobywcą pierwszego miejsca został Patryk Andryszak z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im . Tadeusza Kościuszki w Rybniku, który zaprezentował utwór „Spróbuj opiewać okaleczony świat” Adama Zagajewskiego. Na podium znaleźli się jeszcze Marta Więcław z II LO w Gliwicach oraz Justyna Bednarczyk z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Nagrodę wyróżnienia zdobył Maciej Maślanka z I LO im. Mikołaja Kopernika w Bielsku Białej, który zaprezentował utwór „Świniobicie” Tadeusza Różewicza.

Na widowni byli również obecni wolontariusze Hospicjum Domowego im. św. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Trafne są słowa skierowane do wolontariuszy – „Nie po skrzydłach rozpoznasz Anioła, lecz po sercu otwartym.”. W podziękowaniu za serce i wysiłek włożony w prowadzenie hospicjum, uczniowie naszej szkoły przygotowali dla tych szczególnych Gości podarunki. To dowód przyjaźni, jak też naszego szacunku wobec hospicjum.

W metafizyczny nastrój wprowadził nas wielokrotnie nagradzany chór Bel Canto, pod batutą Lidii Blazel-Marszolik.

Źródło: Zespół Szkół Nr 1 w Rybniku

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle jest współorganizatorem konkursu. Pierwszy etap tradycyjnie odbył się więc w Wiśle 3 kwietnia w sali Domu Zborowego im. bpa dra Andrzeja Wantuły. W finale w Rybniku uczestniczyli natomiast ks. radca Waldemar Szajthauer i bp Paweł Anweiler, emerytowany zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej, który podzielił się ze zgromadzonymi krótką refleksją biblijną. 

Patronami konkursu są Metropolita Katowicki Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

TEKST PRZEMÓWIENIA - BP PAWEŁ ANWEILER

„Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, jak to i niektórzy z waszych poetów powiedzieli: Z jego bowiem rodu jesteśmy”. Dz 17,28

Poetyckie Zgromadzenie!

      Ewangelista św. Łukasz w Dziejach Apostolskich, jak piszą niektórzy komentatorzy, stworzył wyidealizowaną scenę z ateńskiego życia kultury i historii, choć areopag był miejscem dla innych funkcji.

      Zaprowadzony tam apostoł Paweł wykorzystał myśl znajdującą się na ołtarzu, która głosi: „Nieznanemu Bogu”. We wspomnianej mowie przywołuje więc poetów, którzy powiedzieli: „Z jego bowiem rodu jesteśmy”. Przestrzeń poezji metafizycznej wpisuje się w symbolikę wspomnianego ołtarza, ale już jako myśl ku znanemu Bogu. Przywołujemy tutaj poetów, którzy na swój sposób ukazują nam Boga i uświadamiają nam z czyjego rodu jesteśmy. Jesteśmy przez Chrystusa uniesieni ku Bogu życia i chwały wiecznego królestwa, do którego wstępujemy przez zmartwychwstanie Bożego Syna.

      Poezja metafizyczna przez wiarę piszących poetów głosi nam, że w wieczności Boga już tutaj na ziemi żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. Tego też nam wszystkim życzę. Niech poezja ta uskrzydla nas ku wzlataniu do dobroci i miłosierdzia Boga objawionego nam w całej pełni stwórczej miłości.

Szczęść nam Boże!